Jak „Dwoje na huśtawce, czyli zrozumieć związek” znalazło się u mnie?

 

Nie jest tajemnicą, że jestem od dawna uzależniony. Poniekąd, właśnie TO zbliżyło nas towarzysko do siebie – mnie i Monikę. TO i gadulstwo. Oraz … „słuchactwo” (??) … jeśli jest takie słowo, gdzieś we wszechświecie.

Wiem, wiem – są inne straszne, okropne i wyniszczające nałogi, a jednak ten konkretny w którego jestem mocy, również ma swoje mroczne momenty, jak na przykład; dojmująca potrzeba posiadania nowej wiedzy, którą najłatwiej zaspokoić zakupami.

Chociażby – zakupem nowej książki.

 

Dwoje na huśtawce - Łukasz i czytnik

 

Jeden z takich, podyktowanych emocjami zakupów, spowodował iż w moje ręce, trafiła pozycja nietypowa, bo dodatek do jednego z popularnych tygodników.

„Dwoje na huśtawce, czyli zrozumieć związek” … (nie)poradnik psychologiczny –  to zbiór rozmów i esejów, dotyczących tego wszystkiego co bezpośrednio i pośrednio, łączy się z byciem w związku, tworzeniem pary lub tego, co wpływa na nas w takiej relacji.

 

Czy dwoje musi być na huśtawce?

 

No właśnie.

Z czym kojarzy się Wam bycie w związku?

Z harmonią, równowagą, synergią lub dopełnieniem?

A może z walką, konfliktami, niestabilnością oraz podejrzliwością?

 

Dwoje na huśtawce - para

 

Każdy ma trochę inaczej i nawet jeśli patrzy na dwa bliźniaczo podobne związki, to na pewno osobiste historie osób je tworzących, będą nie tylko różne, lecz również inaczej ich ukształtowały.

 

A indywidualność i niepowtarzalność tworzy bardzo zróżnicowane mieszanki z którymi część z Nas się spotkała lub bezpośrednio doświadczyła.

 

Podobnie jest z ekspertami którzy zabrali głos w powyższej publikacji.

Psychologia, psychiatria, terapia, coaching, dziennikarstwo, filozofia – to część dziedzin z których się wywodzą zawodowo. Wszystkich ich jednak łączy ciekawe i wyjątkowe spojrzenie na to, jak wyglądają współczesne pary – co i jak mówią, co ich kręci, jakie wyznają wartości, z jakim bagażem wchodzą w dorosłe życie.

A między wierszami znajdziemy kilka słów o zagrożeniach, które czyhają na miłość, bliskość i namiętność we współczesnym świecie. Zobaczymy także, jakie konsekwencje mogą wynikać z przywiązania, czy nawet uzależnienia od nowych technologii.

 

Bo wszyscy autorzy i rozmówcy, są zgodni co do tego, że dzisiejsze związki są zupełnie inne niż jeszcze pokolenie wcześniej mieliśmy okazje widzieć. Bo też zmieniła się tkanka społeczna a dynamika z jaką zachodzą zmiany, nie ma sobie równych na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci .

 

 

Kto i co mówi?

 

Lektura „Dwoje na huśtawce” to dostęp do takich osób jak:

  • Marta Niedźwiedzka, pierwsza w Polsce certyfikowana sex-coach,
  • Jacek Masłowski, psychoterapeuta i twórca autorskiego stadium nad męskością,
  • Bogdan de Barbaro, uznany psycholog i psychoterapeuta, czy
  • dr. Bartosz Zalewski, terapeuta związany z Uniwersytetem SWPS.

Dają oni nie tylko odpowiedzi na nurtujące nas pytania, lecz dołączają swoje (często mocne i śmiałe) pytania które nie pozostawią nas obojętnymi.

Zachęcam szczególnie do zapoznania się z tekstem „Seks potrzebuje miłości” – Marty Niedźwieckiej, który pokazuje jak, wydawałoby się prozaiczna potrzeba, determinuje i ustawia większość naszych późniejszych decyzji.

Jak często pamiętamy o uwodzeniu, gdy już trzymamy rękę ukochanej osoby?

A kiedy wkładamy jej lub jemu, na palec obrączkę, to czy jest w nas potrzeba i świadomość, by dalej (chociaż już w inny sposób) zdobywać wciąż, nasz Obiekt Uczuć?

Dobrym rozwinięciem będzie też drugi tekst autorki „Bliskość i niezależność – ile to jest w sam raz”.

Jeśli jesteście ciekawi, co można zrobić by żar nie wygasł, kiedy nadejdzie czas gdy naturalnie płomień pożądania staje się mniejszy, oraz czy trzeba wszystko robić razem i być jedną istotą, gdy np. na naszym placu pojawi się obrączka –  zachęcam as do lektury.

Jako trenera i pasjonata zagadnień komunikacyjnych, moją uwagę przykuł również fragment, którego autorem jest Joanna Dronio – Czaplińska, o „języku pożądania”.

Sprzeczne potrzeby i niejasne komunikaty, które krążą wokół nas również dokładają swoje do zamieszania które powstaje, nawet w najbardziej kochających się związkach – potrwa bezpieczeństwa i stabilizacji, tak oczywiste dla na każdego kto tworzy długotrwałą relacje, ściera się z chęcią do podejmowania ryzyka, pożądaniem i przygodą.

 

Co się podoba kobietom, a na co zwracają uwagę mężczyźni?

 

Dwoje na huśtawce - para czyta

 

Co chcemy wziąć, a co chcemy dać (podaje za Ester Perel autorka), i jak widzimy siebie jako część składową relacji. Oto jest zagadnienie któremu warto poświęcić czas i energię.

Jacek Masłowski, będzie również ciekawym głosem w dyskusji dla wielu z Was, na temat działań  stanowiących realne zagrożenie dla spójności i stabilności współczesnych mężczyzn, oraz tego, co możemy zrobi,ć by tym młodych chłopcom, a niebawem młodym mężczyznom pomóc bezpośrednio – bo pośredni wpływ tych zmian, docenią w przyszłości ich partnerki i dzieci.

 

A na koniec

 

Mam cichą nadzieję, że ta niewielkich rozmiarów publikacja zachęci Was do tego, by wziąć ją w ręce i zatopić się w lekturze – niewielki rozmiar jest tu bowiem pewnym zabiegiem, gdyż ilość treści; ciekawostek, porad, przemyśleń i cennej wiedzy popartej bardzo bogatym doświadczeniem, opartym na pracy z dużą liczba klientów, daje coś więcej niż zbiór konkretnych kroków CO i JAK na TU i TERAZ –  daje okazję, by otworzyć oczy na te aspekty naszych relacji, na które do tej pory zwracaliśmy niewielką uwagę lub też ignorowaliśmy jako nieistotne.

A gdybyście chcieli pójść o krok dalej, to gorąco zapraszamy Was na nasze warsztaty, coaching relacji dla par lub treningi bliskości.

 

Dwoje na huśtawce  – Krótka notka, by łatwiej Wam byłą ją znaleźć ^_^

 

Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska

Tytuł: „Dwoje na huśtawce, czyli zrozumieć związek”

Data wydania: 2 lutego 2017

ISBN: 9788380914766

Liczba stron: 238

 

Pozdrawiam,

Łukasz Kowalski

 

 

 

Łukasz Kowalski