
Rozmowa redukująca stres w związku
W budowaniu bliskości pary, bardzo pomocna jest codzienna rozmowa redukująca stres. Nazwa brzmi co prawda jak skomplikowana technika terapeutyczna, ale tak naprawdę jej przeprowadzenie nie jest zbyt skomplikowane.
Jeśli będziemy takie rozmowy przeprowadzać regularnie oraz uda nam się podczas nich przestrzegać kliku zasad, może się okazać, że efekty przerosną nasze oczekiwania.

Rozmowa ze sobą, zanim zaczniesz szukać partnera – Ćwiczenie
Zanim zaczniesz szukać partnera – spójrz w głąb siebie. Przypomnij sobie swój ostatni związek? A poprzedni? Pomyśl również o obecnym (jeśli aktualnie w jakimś jesteś). Zastanawiasz się czasem, skąd te wszystkie spięcia czy konflikty, albo dlaczego tak trudno wam...

Magia Świąt – jak ją uratować i usunąć zadry z relacji
Świąteczne Bagno czy Prawdziwa Magia Świąt?
Zobacz jak łatwo dać szanse innym (i sobie) aby poprawić to, co leży kamieniem między wami.
Zobacz jak w praktyce zastosować (Magiczną) Formułę Willisa Carriera.

Grudzień – trudny czas DDA i DDD
Jest pewno grupa osób, dla której Święta nie są problemem, są przyjemnością, ale lata pracy z DDA i DDD pokazały mi, że dla wielu osób z tej grupy jest to bardzo trudny czas.
Są nią wspomnienia. W wielu rodzinach święta były czasem prawdziwego horroru – uzależniony członek rodziny pił podwójnie; depresyjny popadał w coraz większy „dół”; przemocowy szalał bardziej niż zwykle.
Z drugiej strony – sporo osób wspomina ten czas jako totalną pustkę.
Przeszłości zmienić nie można, ale można na jej podstawie dowiedzieć się, czego na pewno się nie chce.

Filary przyjaźni, czyli jak dbać o przyjaźń
”Dziś coraz trudniej o dobrego przyjaciela – dlatego terapeuci i psycholodzy, mają pełne ręce roboty - ludziom brakuje przyjaźni” Takie słowa usłyszałem kiedyś, podczas jednej z rodzinnych posiadówek, kiedy wyraźnie zmęczone biesiadowaniem towarzystwo, przeszło z...

Parentyfikacja a DDA/DDD
Parentyfikacja, czyli zamiana ról w rodzinie leży u podstawy tworzenia się syndromów DDA i DDD, często jest trudna do wychwycenia, nie do końca oczywista.
Dzisiaj chcę Wam przybliżyć to zjawisko, które, moim zdaniem, często jest niedostrzegane i nierozpoznane.

Blisko, nie za blisko – najnowsze odkrycie literackie Pary Mieszanej
Ostatnio spore wrażenie zrobiła na mnie książka „Blisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkach” autorstwa Renaty Mazurowskiej i Pawła Droździaka.
Niewykluczone, że było to wrażenie spowodowane faktem, że przedstawione w książce poglądy Pawła Droździaka ogromnie zbieżne są z moimi (wiadomo, genialne umysły myślą podobnie 😉
Pomyślałam więc, że warto przybliżyć Wam tę lekturę na naszym blogu.

DDA/DDD a kiełkowanie pomysłów
Sporo ostatnio myślę o zagadnieniach związanych z motywacją i jej efektami, ale bardziej pod kątem samego jej zalążka, czyli pomysłu. Chcę tu nawiązać do wpisu Motywacja a bycie DDA i DDD http://paramieszana.pl/motywacja-dda-i-ddd/ Zakładając, że efekty działania...

Jak wyrażać potrzeby – cztery kroki niezbędne do porozumienia bez przemocy
Wyrażanie potrzeb wydaje się naturalne w świecie, który (deklaratywnie) promuje szczerość i bezpośredniość.
A jednak jest to problem, z którym część z nas mierzy się każdego dnia – w pracy, w domu i w kontaktach towarzyskich. Jak więc wyrażać swoje potrzeby, by otaczające nas osoby chciały nam pomóc i robiły to z własnej woli a nie dla tego że wykorzystujemy np. przewagę naszej pozycji.
Zajrzyjcie do nas i podzielcie się swoimi przemyśleniami.

Temperament a role DDA/DDD cz.3
To kolejna, trzecia już część w której kontynuuję temat ról, w które wchodzą dzieci w rodzinach dysfunkcyjnych. Tym razem pod kątem: typ temperamentu a role DDA/DDD czyli: przyglądam się jednemu z czynników, które decydują o tym, w którą z ról wejdzie dane dziecko, czyli temperamentowi.