Lato to dla wielu z nas szczególny czas. Ustalony rytm zostaje zaburzony przez wakacje naszych pociech i/lub nasze urlopy. Dni pracy zawodowej są zupełnie inne niż te rutynowe. A my sami często nabieramy apetytu na kontakty towarzyskie i nowe doznania.

Pomyślałam, że może to być doskonały czas by zaprosić Was do uczestnictwa w realizowanym na naszym fanpejdżu na FB WYZWANIU WZMACNIAJĄCYM UCZUCIA SYMPATII I PODZIWU W WASZYM ZWIĄZKU.

 

Wzmocnij uczucia sympatii i podziwu w Waszym związku

 

Idea wyzwania oparta jest na kursie powstałym w Instytucie Gottmana, którego działanie zostało wielokrotnie udowodnione naukowo.

Opiera się on na wynikach obszernych badań, jakie przeprowadzono nad znaczeniem powtarzania pozytywnych myśli. Takie podejście to jedna z zasad terapii poznawczej, a zawarte w wyzwaniu ćwiczenia to próba przeniesienia zasad tej terapii na grunt pracy z parą.

Jego celem jest przyzwyczajenie partnerów do pozytywnego myślenia o partnerze/partnerce i związku. Częste powtarzanie sprawi, że te słowa (lub, co ważniejsze, myśli) staną się czymś powszednim.

Organizacyjnie nasze wyzwanie będzie polegało na tym, że przez najbliższe 7 tygodni w poniedziałki, środy i piątki na naszym fanpejdżu Para Mieszana będziemy udostępniać Wam szczególne ćwiczenia do wykonania. Aby podczas ćwiczenia zyskać niezbędny dystans najlepiej wykonywać je w momencie Waszej rozłąki np. spowodowanej godzinami pracy.

Ponieważ większość par pracuje osobno od poniedziałku do piątku, to właśnie te dni zostały uwzględnione w wyzwaniu. Możecie zastosować go w inne dni, jeżeli będzie to lepiej odpowiadało rozkładowi Waszego tygodnia (na przykład jeśli pracujecie w weekendy), pod warunkiem, że ćwiczenie zostanie wykonane trzy razy w tygodniu.

W skład ćwiczenia dziennego będzie wchodzić jedno pozytywne sformułowanie lub myśl na każdy dzień tygodnia, oraz zadanie do wykonania.

Niekiedy może się wydawać, że nie da się w żaden sposób przypisać danej cechy Waszemu partnerowi czy związkowi, zwłaszcza jeśli nie ma już między Wami sympatii i wzajemnego podziwu.

Nie zapominajcie jednak, że przedstawiona myśl nie musi charakteryzować dokładnie Waszego związku w danym momencie. Jeśli potraficie sobie przypomnieć choćby jeden przypadek czy przykład, dla którego dane sformułowanie jest prawdziwe, skoncentrujcie się na tym wspomnieniu.

Na przykład, jeśli Wasz partner czy partnerka nie wydaje się Wam ostatnio zbyt atrakcyjny/a, skupcie na jednym tylko szczególe jego wyglądu, który Wam się podoba.

Wykonajcie każde zadanie znajdujące się pod myślą na dany dzień. Powtarzajcie to ćwiczenie codziennie, bez względu na to, co w danym momencie myślicie o Waszym związku czy partnerze. Nie przestawajcie nawet wtedy, gdy właśnie okropnie się pokłóciliście czy oddaliliście od siebie.

Pierwsze zadanie już w najbliższy poniedziałek. Bardzo się na nie cieszymy i liczymy na Wasz aktywny udział w naszym wyzwaniu.

 

Pozdrawiam,

Monika Hajdenrajch Para Mieszana

 

 

 

Monika Hajdenrajch