Podczas wielu lat pracy z parami badacze z Gottman Institute odkryli, że związki w których partnerzy na bliskość w związku poświęcali średnio sześć dodatkowych godzin tygodniowo są w znacznie lepszej kondycji niż takie, które tego nie robiły. l choć każda para w nieco inny sposób spędzała ten dodatkowy czas, można było zauważyć pewną prawidłowość.

Po zbadaniu John Gottman opisał tę metodę jako magiczne sześć godzin a jej skuteczność okazała się wręcz fenomenalna.

Mnie bardzo się ona spodobała, dlatego postanowiłam ją uzupełnić o komentarze wynikające z własnego doświadczenia prywatnego i zawodowego i ją Wam przedstawić.

 

BLISKOŚĆ W ZWIĄZKU A ROZSTANIA

 

Zanim się pożegnacie rano przed wyjściem do pracy, powinniście się dowiedzieć przynajmniej o jednej rzeczy, która tego dnia czeka Waszego partnera czy partnerkę. Czy to będzie spotkanie z szefem, ważna prezentacja dla zarządu, czy może raczej spotkanie po pracy z przyjaciółką?

Z mojego doświadczenia dodam jeszcze, że ważne jest też byście mieli i praktykowali swoje rytuały pożegnalne takie jak np. buziak, uścisk, pomachanie przez okno itp. itd.

Czas trwania: 2 minuty x 5 dni roboczych

Ogółem: 10 minut

 

CODZIENNA ROZMOWA REDUKUJĄCA STRES

 

Pod koniec każdego dnia usiądźcie razem, by porozmawiać spokojnie i złagodzić swój stres. Bardziej szczegółowo opisałam ten rytuał już jakiś czas temu, poniżej znajdziecie link.

Czas trwania: 20 minut x 5 dni roboczych

Ogółem: 1 godzina 40 minut

 

Rozmowa redukująca stres w związku

 

WYRAZY PODZIWU I UZNANIA

 

Znajdźcie codziennie jakiś sposób na wyrażenie prawdziwego uczucia i uznania dla partnera. Nie bójcie się mówić sobie komplementy. Każdy z nas je lubi, zwłaszcza jeśli słyszymy je z ukochanych ust. Dla wielu z nas ważne są też deklaracje słowne. Oczywiście słowa czynów nie zastąpią ale jakże przyjemnie jest nam usłyszeć „Kocham Cię”. Ten rytuał jest szczególnie ważny dla osób, których językiem miłości są Afirmacje*.

Czas trwania: 5 minut x 7 dni

Ogółem: 35 minut

FIZYCZNA BLISKOŚĆ W ZWIĄZKU

 

 

Całujcie się, przytulajcie, chwytajcie za ręce i dotykajcie, gdy jesteście razem. Zawsze całujcie się na dobranoc. Potraktujcie tego całusa jako sposób na pozbycie się drobnych napięć, które nagromadziły się między Wami w ciągu minionego dnia. Innymi słowy, niech będzie on wyrazem czułości wobec partnera i puszczeniem w niepamięć wszelkich uraz.

Ten rytuał będzie szczególnie ważny dla osób, których językiem miłości są Dotyk*.

Czas trwania: 5 minut x 7 dni

Ogółem: 35 minut

COTYGODNIOWA RANDKA

 

Randka to relaksujący i bardzo przyjemny sposób utrzymywania więzi z partnerem. Jednak pisząc o randce nie mam na myśli tylko specjalnych wydarzeń typu uroczysta kolacja w restauracji czy wizyta w teatrze. Takie uroczyste randki są jak najbardziej potrzebne i warto by miały one miejsce co najmniej raz w miesiącu. Pozostałe randki mogą się odbyć na Waszej własnej kanapie, a szczególny charakter tego spotkania możecie podkreślić chociażby miłą muzyką w tle, pyszną przekąską, lampką wina czy zapaleniem zapachowych świec.

Możecie w ramach takiej randki  zadawać sobie różne pytania, które pomogą uzupełnić Wasze wzajemne mapy świata. Możecie zaplanować realizację wspólnego marzenia. Pooglądać albumy ze zdjęciami i powspominać wspólne szczęśliwe chwile. Możecie też obejrzeć razem film, ale tylko wtedy, jeśli potem o nim porozmawiacie. Bardzo wartościowym pomysłem może być zrobienie jakiegoś ćwiczenia coachingowego (– napiszcie do mnie a chętnie Wam coś podrzucę) lub partyjka jakiejś fajnej gry dla par (np. takiej jak opisaliśmy we wpisie Gra dla pary – jak inaczej spędzić (nie tylko) Walentynki.

Ważna zasada – to NIE jest czas na rozmowy o problemach, dzieciach ani małżeńskich kwestiach logistycznych. To czas, kiedy porzucacie na chwilę pełnienie innych ról społecznych i skupiacie się w 100% partnerce czy partnerze. To czas, który macie wypełnić wzajemną ciekawością, otwartością i uważnością oraz, rzecz jasna bliskością.

Czas trwania: 2 godziny tygodniowo

Ogółem: 2 godziny

MIŁOSNA ROZMOWA SERWISOWA

Miłosna rozmowa serwisowa w  założeniu skupiona ma być na omawianie obszarów budzących niepokój w związku. Badania dr Gottmana wykazały, że regularne przeprowadzanie takiej rozmowy zmieniło sposób, w jaki partnerzy radzą sobie z konfliktem.

Ponadto dedykowana przestrzeń do dyskusji na temat konfliktów daje parom swobodę wyrażania swoich obaw w sposób, który sprawia, że czują się wysłuchani i kochani, a nie zaniedbywani.

Warto, by taka rozmowa stała się cotygodniowym rytuałem w Waszym związku. Najlepiej by odbywała się ona regularnie, zawsze tego samego dnia i o tej samej godzinie. Łatwiej jest nam wtedy wcześniej przygotować się do niej, nastawić pozytywnie i wykorzystać ten wspólny czas efektywnie, nawet gdyby sama rozmowa nie była zbyt przyjemna.

Ukochane auto regularnie poddajemy przeglądom serwisowym, by jak najdłużej się nim cieszyć. Miłosna rozmowa serwisowa działa dokładnie w ten sam sposób – wykrycie i sprawne naprawienie  „miniusterek” znacznie zwiększa prawdopodobieństwo, że nasz związek długo będzie i szczęśliwy i satysfakcjonujący dla obu stron.

Najważniejsze zalecenia:

Zacznij od rozmowy o tym, co poszło dobrze w Waszym związku od ostatniego spotkania i z czego jesteście zadowoleni.

Następnie przekażcie sobie pięć podziękowań za różne zrobione dla siebie nawzajem rzeczy, których jeszcze nie wyraziliście. Starajcie się być konkretni i dziękując dołączcie przykłady.

Dopiero w trzecim kroku omówcie wszelkie kwestie, które Was niepokoją lub postrzegacie je jako sporne.

Aby rozmowa była skuteczna, wymieniajcie się na zmianę rolami mówcy i słuchacza. Jako osoba mówiąca pamiętaj, by mówić o faktach i nie oskarżać partnera. Jako osoba słuchająca staraj się naprawdę zrozumieć, co mówi Twój partner, bez oceniania. Jeśli któreś z Was poczuje się zranione lub zalane nieprzyjemnymi uczuciami, zróbcie 20-minutową przerwę i po tym czasie wrócić do rozmowy.

Pamiętajcie, że ta rozmowa nie służy temu, by sobie coś nawzajem wytykać, lecz by zmierzyć się jako zespół, z obecnym lub potencjalnym problemem.

Gdy oboje partnerzy poczują się zrozumiani i wysłuchani przez siebie nawzajem, przejdźcie do rozwiązywania problemów.

Czas trwania: 1 godzina tygodniowo

Ogółem: 1 godzina

 

ŁĄCZNIE: SZEŚĆ GODZIN DLA BLISKOŚCI W ZWIĄZKU

 

Wszystkie wymienione wyżej rytuały dają nam w sumie 6 magicznych godzin by budować miłość i bliskość w związku. To chyba nie tak wiele a już po niedługim czasie zobaczycie naprawdę duże zmiany na plus w Waszym związku. Długofalowe korzyści płynące z tych sześciu godzin dla utrzymania związku na właściwej drodze są ogromne i na pewno Wam się opłacą. Bądźcie też pewni, że poświęcenie tego czasu na poprawę sytuacji Waszego związku korzystniej wpłynie na Wasze zdrowie i długość życia niż ćwiczenia na siłowni czy jogging 🙂

Jeśli obecnie nie praktykujecie żadnego z powyższych rytuałów, zacznijcie od tych, które są prostsze przechodząc stopniowo do tych bardziej skomplikowanych. Miłosna rozmowę serwisową zostawcie na koniec, kiedy już na Waszych kontach uczuciowych będzie wystarczająco dużo, by poradzić sobie z trudniejszymi obszarami Waszego związku.

A jeśli czujecie, że przydałaby Wam się w tej kwestii pomoc, to polecam gorąco realizowany przeze mnie coaching relacji dla par lub/i trening bliskości.

 

Pozdrawiam,

Monika Hajdenrajch Para Mieszana

 

 

 

Monika Hajdenrajch

 

* Afirmacje, Dotyk – dwa z pięciu obszarów, dzięki którym czujemy się kochani, a które Gary Chapman nazwał „językami miłości”. Więcej przeczytacie w naszym wpisie na ten temat pt. 5 języków miłości a romantyczny odkurzacz.

5 języków miłości a romantyczny odkurzacz