Nadciągają Święta.
A razem z nimi …”Magia Świąt”
Tak, tak – nie ma tu przypadku. Wielkie litery sugerują grubszy temat.
Jak co roku w niejednej polskiej rodzinie, dwudziesty czwarty grudnia i kolejne dni, będą z jednej strony wyrazem naszej radości, miłości, przywiązania do tradycji i nadziei, które projektujemy na nasze otoczenie i nas samych, a z drugiej strony … będą zwieńczeniem ciągu zdarzeń, których ładunek emocjonalny, potrafi tak bardzo przytłoczyć, że kiedy wreszcie dni te zostają za nami, nie mamy sił i chęci by wykrzesać z siebie, najskromniejszy nawet uśmiech.
Nagromadzone przez rok (albo nawet dłużej) „zaszłości” potrafią skutecznie nas przywiązać do beznadziejnej sytuacji, w której jesteśmy i ową „Magię Świąt” zniszczyć.
Ale nie jesteśmy na to skazani. Możemy skorzystać z pomocy i negocjować zawieszenie broni. Magia tych dni może być mocniejsza a My możemy doświadczyć jej mocniej, jeśli … wysłuchamy kilku mądrych rad, paru dobrych słów i jednej ze „złotych myśli” 😉
Zaciekawieni?
Zatem do meritum.
Jesteś z kimś w konflikcie lub jakaś sprawa „leży kamieniem” między Wami – a zbliżające się Boże Narodzenie niesie więcej frustracji i obaw niż radości i nadziei?
Aby zrzucić z siebie okowy czarnowidztwa i skupiania się na eliminowaniu zagrożeń, spójrzmy na nie inaczej, korzystając z Magicznej Formuły Willisa Carriera (z książki Dale’a Carnegiego „Przestań się martwić i zacznij żyć”).
Trzy Etapy misji „Magia Świąt” powraca 😉
Misja „Magia Świąt” powraca – Etap 1
Analiza na zimno i uczciwie – bez sztuczek i iluzji.
Boisz się tego, co może się wydarzyć? Obawiasz się, że będzie to coś nieprzyjemnego i złego?
Ok.
Ale czego KONKRETNIE się obawiasz? Nazwij to i przyjrzyj się temu.
Co się stanie jeśli ten scenariusz wejdzie w życie?
Co najgorszego może się wydarzyć – w OGÓLE i konkretnie DLA CIEBIE?
Misja „Magia Świąt” powraca – Etap 2
Odzyskaj zdolność myślenia.
Będąc w centrum, łatwo zgubić ostrość widzenia.
Skoro wiesz co najgorszego może się wydarzyć wiesz, że raczej nie zginiesz ani nie pójdziesz do więzienia (nawet jeśli będzie to bardzo żywiołowa kłótnia), uświadom sobie konsekwencje i ich ciężar dla Ciebie (i/lub twojego otoczenia).
Misja „Magia Świąt” powraca – Etap 3
Ratuj co się da – realnie, nie magicznie.
To czas, kiedy skupiasz swoja uwagę dla poprawy warunków najgorszego scenariusza, który przewidujesz i kolejnego rozwiązywania pojedynczych jego elementów.
W końcu już się z nimi pogodziłeś dając im „głos” i dopuszczając do świadomości, jesteś ich świadom i wiesz że to przeszkody, ale rozpatrywane pojedynczo, mają swoje rozwiązania – niekoniecznie łatwe czy przyjemne.
Jeśli jednak chcesz, by finalnie było lepiej niż teraz … cóż – warto zakasać rękawy.
Trzy etapy misji za nami – pora na mądrość
A jaka to mądra myśl, zapytacie ?
Gdy spierają się dwa punkty widzenia, dwie racje, dwa zdania lub dwa przekonania, to warto pamiętać słowa Hala Shoreya, profesora psychologii klinicznej, na Uniwersytecie Weidner:
”Nawet jeśli myślimy, że partner nie ma racji, pamiętajmy, że to my wybieramy reakcję na jego zachowanie.”
Tak – wiem.
TO trudne – czy jednak na pewno to JEGO/JEJ wina, że tak reagujemy na to co się dzieje?
Bez włożenia w poprawę wysiłku, pozostaniemy w impasie na dni, miesiące, a może nawet lata. A każdy dzień będzie nas od siebie oddalał i czynił porozumienie coraz trudniejszym.
Jak się kłócić, walczyć o swoje i mieć inne zdanie
Na koniec, kilka dobrych słów jak się kłócić, walczyć o swoje i mieć inne zdanie – a koniec końców, mieć kogo przytulić, wziąć za rękę i popatrzeć w oczy bez nienawiści. aby ostatecznie „Magia Świąt” stała się czymś więcej niż oklepanym frazesem.
a.) Mów o faktach i o tym, jak je interpretujesz, zachęcając jednocześnie do odniesienia się do nich.
b.) Słuchaj autentycznie – nie tylko po to by znaleźć nieścisłości, błędy i punkty zaczepienia przy kontrataku. Słuchanie jest kluczem do zrozumienia punktu widzenia i pomaga wczuć się w stanowisko adwersarza.
Jest też sygnałem że szanujemy rozmówcę.
c.) Zrozumienie to nie to samo co akceptacja.
Jednak bez zrozumienia drugiej osoby, ciężko wypracować kompromis czy przekonać do siebie i swojego zdania.
d.) Nie zapominaj że to JAK mówisz, jest nie mniej ważne od tego CO mówisz.
Intonacja, mimika, gestykulacja, to tylko niektóre z bogatego wachlarza środków wyrazu które mogą diametralnie zmienić odbiór naszych słów i wprowadzić niepotrzebne napięcie.
e.) Słowa takie jak: „według mnie …” , „wydaje mi się…”, „tak sądzę …” lub „moim zdaniem, …” to zachęta, by dyskutować nad tym, co mówisz, bo też nie stawiasz siebie i swojej opinii w roli centrum wszechwiedzy lub „jedynej prawdy objawionej”.
To furtka z której rozmówca może skorzystać, jeśli faktycznie szczerze zależy mu na rozwiązaniu. Unikajcie jednak naużywania jej, bo stworzycie wrażenie osób niepewnych i unikających konkretów i zdecydowania.
Porządek w domu i porządek w relacjach
Do świąt jeszcze przeszło tydzień, więc macie czas, by zadbać nie tylko o porządek w domu.
Czyste okna, lśniące podłogi oraz odkurzone dywany nie dadzą Wam takiej satysfakcji jak bliskość i szczery uśmiech bliskich – zwłaszcza jeśli od dawna między Wami tkwiła zadra.
Porządek w relacjach, które tworzycie może przynieść Wam o wiele więcej radości i satysfakcji gdy już zasiądziecie przy wigilijnym i świątecznym stole.
Tego Wam życzę, by „Magia Świąt” stała się częścią tych szczególnych dni w waszym domu.
Pozdrawiam,