W budowaniu bliskości pary, bardzo pomocna jest codzienna rozmowa redukująca stres. Nazwa brzmi co prawda jak skomplikowana technika terapeutyczna, ale tak naprawdę chodzi o rozmowę, którą rozpoczynamy od swojskiego „Jak Ci minął dzień, kochanie?”.
Jeśli będziemy takie rozmowy przeprowadzać regularnie oraz uda nam się podczas nich przestrzegać kliku zasad, może się okazać, że efekty przerosną nasze oczekiwania.
Na początek warto umówić się, że wygospodarujecie o stałej porze około pół godziny na wspólną rozmowę. Może to być dowolna chwila w ciągu dnia ale najlepszym momentem byłby ten, kiedy wieczorem jesteście już sami w sypialni. Można też połączyć rozmowę z jakimiś innymi przyjemnymi elementami – zapalić zapachowe świece, zrobić jakąś pyszną herbatę czy nalać sobie po lampce wina.
Podstawową rzeczą o której musimy pamiętać, jest to, że rozmowa redukująca stres powinna opierać się na technice „aktywnego słuchania”, którego celem jest słuchanie z empatią i bez oceniania.
Poniżej znajdziecie najważniejsze zasady prowadzenia rozmowy redukującej stres.
8 głównych zasad prowadzenia rozmowy redukującej stres
- Mówcie na zmianę. Każdy partner powinien mieć szansę na opowiedzenie o swoim dniu. Mówcie na zmianę przez około piętnaście minut.
- Okazuj szczere zainteresowanie. Staraj się skupiać na swoim partnerze. Nie pozwól, aby Twój umysł i oczy błądziły.
- Okazuj swoje zrozumienie. Poinformuj swojego partnera o tym, że potrafisz wczuć się w to, co mówi.
- Nie udzielaj nieproszonych rad. Wasza rozmowa ma na celu odstresowanie i wzmocnienie Waszej bliskości a nie „naprawianiu” partnera, dlatego powstrzymaj się od udzielania rad.
- Stań po stronie partnera. Oznacza to okazywanie wsparcia, nawet jeśli uważasz, że pewna część perspektywy partnera nie jest rozsądna czy obiektywna. Pamiętaj o celu Waszej rozmowy, którym na pewno nie jest ocena i krytyka zachowania partnera.
- Wyraź postawę „my przeciwko innym”. Daj partnerowi znać, że jesteście zespołem i że zawsze może na Ciebie liczyć.
- Uprawomocniaj emocje. Daj do zrozumienia partnerowi, że jego uczucia mają dla ciebie sens (i nigdy nie podważaj ich adekwatności).
- Okazuj uczucia. Możesz to robić zarówno słownie, mówiąc o swojej miłości jak i przez przytulenie, pocałunek czy czuły dotyk. Może to być też doskonały wstęp do czegoś więcej.
Badania dowiodły, że bliskość emocjonalna jest tak samo ważna jak pociąg fizyczny w kontekście jakości naszego życia erotycznego. Jeśli czujemy się emocjonalnie odrzuceni przez swojego partnera, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będziemy w nastroju do uprawiania z nim seksu..
Spróbujcie na początek umówić się na przeprowadzanie rozmów redukujących stres przez najbliższy tydzień i zobaczcie, jak wpływają one na poziom Waszej bliskości i namiętność jaką do siebie odczuwacie. Być może okaże się, że ta praktyka naprawdę służy Wam i Waszemu związkowi.
A jeśli czujecie, że potrzebujecie profesjonalnej pomocy, to serdecznie polecam Waszej uwadze realizowany przeze mnie coaching relacji dla par lub/i trening bliskości.
Gorąco pozdrawiam,