Dzisiaj chcę się zająć rolą wartości w powstawaniu motywacji u osób DDA /DDD i w realizacji podejmowanych przez nie celów.

Na wszelki wypadek przypominam wzór:

 

 

 

Czym są wartości?

 

Wartość (w dużym skrócie) to coś, co dla mnie jest ważne.

Wartości mogą być „kompatybilne” z potrzebami, ale nie zawsze. Mogą także nie do końca być spójne między sobą.

Przykładowe wartości to: miłość, przyjaźń, bogactwo, wiedza, rozwój osobisty, kreatywność, bezpieczeństwo, Bóg, honor, ojczyzna, sukces, rodzina, praca, uznanie innych, samowystarczalność, wsparcie, wdzięczność, szczerość, szczęście, wiara, balans, niezależność, zdrowie, piękno, prawda, dobro, zabawa, harmonia, balans, pomaganie, spokój, szczerość, mądrość, intymność, wygoda, bliskość, radość, akceptacja, kontakt z ludźmi, oryginalność, ekologia, uczciwość, doskonałość, pokój, uczenie się, ekspansja, porządek, praca zespołowa, przygoda, lojalność, skuteczność, słowność, atrakcyjność.

 

Para Mieszana Motywacja a wartości

 

Jak zwykle w psychologii nie ma jednej obowiązującej listy wartości, Twoja lista także może się znacznie różnić od powyższej

Wartości są nam przekazywane przez rodzinę i społeczeństwo.

 

Motywacja a wartości – wartości jako inspiracja.

 

Wróćmy do naszej bohaterki z poprzednich wpisów: singielki, która myśli o randkowaniu (patrz Motywacja a bycie DDA i DDD oraz Motywacja a bycie DDA i DDD cd.)

Nasuwa się pytanie, które wartości są jej bliskie i jak to wpłynie na proces decyzyjny.

Sprzyjające rozpoczęciu randkowania wartości to zapewne miłość, atrakcyjność, rodzina, kontakt z ludźmi. Samowystarczalność będzie raczej hamować. Pomaganie innym może wpłynąć na kierunek poszukiwań: mniej lub bardziej świadome rozglądanie się za mężczyzną potrzebującym wsparcia, pomocy.

 

Motywacja a wartości i potrzeby – wewnętrzna spójność

 

Para Mieszana Motywacja a wartości Konflikt wartości

 

Jak już wcześniej wspomniałam, wartości mogą „kłócić się” między sobą i / lub stać w sprzeczności z potrzebami.

Przykładowy konflikt między potrzebami: nasza singielka ma potrzebę bliskości, potrzeby seksualne – ale ma też silną potrzebę bezpieczeństwa, izolacji.

Motywacja a wartości w konflikcie z potrzebami: (z mojego doświadczenia – bardzo częsta sytuacja): wartością jest rodzina, jest to niejako wartość narzucona: „Kobieta powinna mieć męża i dzieci”; „Normalni ludzie zakładają rodziny”; „Wstyd być samej”; „Kobieta bez faceta jest nic nie warta”.

Singielka ma to wszystko z tyłu głowy, ale ma bardzo dużą potrzebę rozwoju: intelektualnego, poznawania świata.

Motywacja a wartości w konflikcie: wartością jest szczerość (wiadomo, że bardzo ważna w związku ) i – jeżeli nasza bohaterka jest DDA/DDD – to „na bank” ma mocno wbitą do głowy inną wartość: lojalność. Jest to zresztą jedna z kluczowych cech DDA/DDD – bezwzględna lojalność wobec rodziny pochodzenia. I tu nasza singielka ma duży problem – jak być wiernym rodzinie, a równocześnie szczerze rozmawiać o sobie z facetem?

Tradycyjnie zachęcam do terapii, coachingu jako dróg wyjścia z impasu.

A za miesiąc zamiast o motywacji – wpis niespodzianka, żeby nie było nudno.

Pozdrawiam,

Kinga Józefowicz Terapeuta DDA i DDD

 

 

 

Kinga Józefowicz

Terapeutka DDA i DDD