Zastanawiałaś się kiedyś dlaczego pociągają nas takie, a nie inne osoby?

Pewnie tak.

Ja także o tym wiele myślę i staram się to zbadać (wszak jestem Badaczem). W tym celu analizuję różne publikacje, wypróbowuję testy osobowości i oczywiście bacznie obserwuję siebie, swoje klientki i klientów, przyjaciół, znajomych, generalnie całe otoczenie.

W czasie takich poszukiwań natknęłam się na kolejną książkę, bardzo lubianej przez mnie i często przywoływanej Helen Fisher, antropolożki zajmującej się badaniem miłości – „Dlaczego ON? Dlaczego ONA?”.

 

Typy osobowości wg Helen Fisher Monika Hajdenrajch

 

Według Helen Fisher, to, jaką reprezentujemy osobowość, wiąże się z ilością dominujących w naszym organizmie hormonów: dopaminy, serotoniny, testosteronu i estrogenu. Co za tym idzie, powinno to też wpływać na wybór naszych życiowych partnerów czy partnerek, bo w zależności od tego jaki hormon dominuje w naszym organizmie jest nam bardziej „po drodze” z określonymi typami takimi jak: Badacz, Budowniczy Dyrektor czy Negocjator.

Co ciekawe, test, ponieważ opiera się na biologicznych parametrach, dotyczy także zwierząt, u których można zaobserwować zachowania specyficzne dla którejś grupy.

Ale zapewne w pierwszej kolejności chciałybyście dowiedzieć się czym te typy charakteryzują się u ludzi, prawda?

Zatem do rzeczy.

 

Mówię, więc… jestem…

 

Być może zauważyłyście, że  podczas rozmowy niektórzy ludzie, mówiąc o sobie często używają słowa: przygoda, a także przedsięwzięcie, ryzyko/ryzykować, spontaniczny/spontaniczność, energia, nowy zabawa, podróżowanie, towarzyski, pasja i aktywny.

To według badań jakie przeprowadziła Helen Fisher słowa najchętniej używane przez Badaczy. Z naszych, czyli Pary Mieszanej doświadczeń wynika jeszcze, że bardzo popularne w słowniku Badaczy jest też słowo ciekawy/ciekawość.

Namiętność i namiętny to ważne słowo dla kolejnej grupy, zgadniecie jakiej? Dla Negocjatorów :).

Bardzo lubią oni też używać słów: realny, serce, życzliwy/życzliwość, wrażliwość, czytać, czytelnik, słodki, nauka/uczyć się, przypadkowy oraz empatyczny/empatia.

Rodzina to ukochane słowo Budowniczych. Często używają też wyrazów: uczciwość, troskliwy, moralny/moralność, szacunek, lojalny, zaufanie, wartości, kochający i godny zaufania.

Na czele słów, które padają z ust Dyrektorów są inteligentny i inteligencja. Dyrektorzy wyjątkowo chętnie używają także słów takich jak: intelektualny, debata/debatować, dziwak, kujon/kujonowaty, ambicja/ambitny, nastawiony na sukces, polityka, wyzwanie/wymagający i realny.

 

 Badacz

 

Nie idźmy tam, dokąd wiedzie ścieżka.
Chodźmy tam, gdzie żadnej ścieżki nie ma.
I sami wydeptajmy szlak.

japońskie przysłowie

 

Autorem tego japońskiego przysłowia musiał być jakiś Badacz. Podwyższona aktywność dopaminy powoduje, że to właśnie oni wybierają wytyczanie własnych dróg zamiast utartej ścieżki. Są oni niesłychanie ciekawscy oraz bardzo kreatywni. Ale także niecierpliwi, energiczni, spontaniczni, impulsywni i są w stanie podjąć niemałe ryzyko by zaspokoić swoją żądzę wiedzy i ciekawość. Jeśli jednak już tę ciekawość zaspokoją, to z reguły szukają nowych wyzwań, gdyż łatwo się nudzą. Ich optymizm powoduje, że są bardzo lubiani. Niezależność i nieco lekceważący sposób bycia może jednak im przysparzać wśród znajomych nieco niechęci. Są elastyczni i nie szczędzą innym swego czasu oraz pomysłów. Mają liberalne poglądy polityczne i zwykle też bywają hojni dla potrzebujących i organizacji pożytku publicznego. Nade wszystko pragną i poszukują nowości.

Na ostateczny charakter Badaczy zawsze ma wpływ ich wtórny typ osobowości.

I tak:

  • Badacze/Negocjatorzy posiadają często niezwykle dobrą intuicję oraz bywają bardzo opiekuńczy.
  • Badacze/Dyrektorzy są szczerzy i prostolinijni.
  • Badacze/Budowniczowie zaś bywają dobrze zorganizowani bardzo lojalni.

Badacze szukają kogoś, kto ma duży temperament seksualny, bo sami takim się charakteryzują. Chcieliby znaleźć towarzysza przygód, który doceni zaproszenie do podroży na spotkanie przygody – w rozmowie, w łóżku, podczas zwiedzania miasta i przemierzania świata. Najczęściej odnajduje go w innym Badaczu

 

Budowniczy

 

Bądź wierny temu, co istniej jedynie w tobie

– i tak uczyń siebie niezastąpionym

Andre Gide

 

Lojalność  i sumienność to cechy charakterystyczne zarówno dla kobiet jak i mężczyzn Budowniczych. Szczególną wagę przywiązują oni do obowiązków, szacunku oraz moralnego postępowania. Budowniczowie lubię ustalać i stosować się do reguł, chętnie robią plany, harmonogramy. Z podziwem podchodzą do obyczajów i norm społecznych i generalnie są tradycjonalistami. Dbają o szczegóły, są uporządkowani i bywają ostrożni, ale nigdy bojaźliwi. A w obronie swoich wartości mogą być nawet bardzo waleczni. Z reguły doskonale radzą sobie w kontaktach towarzyskich, są lubiani, choć z racji swojego konkretnego, skoncentrowanego na codzienności myślenia bywają czasem postrzegani jako przyziemni.

Źródłem tych wszystkich cech jest serotonina, nazywana matką wszystkich neuroprzekaźników.

W miłości Budowniczowie pragną pełnego zaangażowania oraz partnera, który będzie im pomocą. Szukają kogoś, kto ostrożnie obchodzi się z pieniędzmi, odpowiedzialnie podchodzi do dóbr materialnych, szanuje tradycję, jest pracowity i oddany rodzinie. Dlatego najszczęśliwszy będzie z … Budowniczym 🙂

 

Dyrektor

 

 

Szczęście sprzyja umysłom przygotowanym

Louis Pasteur

 

Bezpośredni, realistyczny, stanowczy i zdecydowany? I zawsze mówi, to co myśli? To musi być Dyrektor. Ponadto, zarówno kobiety, jak i mężczyźni będący Dyrektorami cenią opanowanie, są analityczni, sceptyczni i wymagający. Decyzje podejmują jedynie po uprzedniej, głębokiej i pozbawionej emocji analizie. Testosteron, mocno wpływający na ich osobowość powoduje, że uwielbiają rywalizować w drodze na szczyt. Bywają też bardzo pomysłowi i uzdolnieni matematycznie. Co ciekawe, wielu przejawia talent muzyczny i szczególną zdolność rozumienia struktury muzyki. Mogą mieć też szczególne uzdolnienia w rozmaitych grach przestrzennych, od futbolu po szachy. Testosteron nie sprzyja towarzyskości, dlatego Dyrektorzy bywają samotnikami, choć są często erudytami i dlatego bardzo atrakcyjnymi towarzyszami rozmów.

Dla Dyrektora randkowanie to inwestycja czasu i pieniędzy, racjonalnie analizują swoje potrzeby i zamiary. Szukają „partnera intelektualnego”, który będzie dążył do tych samych celów, chętnie snuł teorie i wymieniał się poglądami na różnorakie tematy. Ponieważ sami mają kłopot z ujawnianiem uczuć poszukują osób, które z ich okazywaniem nie mają problemu. Pociągają ich osoby elastyczne, nawet niezdecydowane, ale obdarzone empatią i potencjałem intelektualnym, które będą w stanie znieść ich czasem gwałtowny charakter. Idealnie w te wymagania wpisuje się Negocjator.

 

Negocjator

 

Zaprawdę geniusz nie jest niczym więcej

jak umiejętnością widzenia w niecodzienny sposób.

Wiliam James

 

Myślenie sieciowe – to wynikająca z aktywności estrogenu naturalna umiejętność zbierania rozmaitych danych, oceny ich ważności i dostrzegania między nimi związków. To zdolność charakterystyczna dla Negocjatorów. Dostrzegają oni nie tylko schematy i prawidłowości, ale wprost czytają pomiędzy  wierszami. Zbierają fakty i łączą w kategorie, ale uwielbiają też dygresje i intelektualne wtręty.

Negocjatorzy pragną głębokich więzi osobistych, są mocno przywiązani do rodziny i przyjaciół. Chcieliby też wszystkich zadowolić, a ich znakiem rozpoznawczym jest empatia. Negocjatorzy są też bardzo sympatyczni i emocjonalnie wylewni. Ponieważ z estrogenem wiąże się też łatwość wysławiania, wielu Negocjatorów może pochwalić się niezwykłą biegłością we władaniu językiem rodzimym, a często też wieloma obcymi. Ponieważ mają skłonność do analizowania wszystkiego, bywają niezdecydowani, a niektórzy są męcząco gadatliwi.

W miłości Negocjator poszukuje „bratniej duszy”, kogoś, z kim będzie w stanie nawiązać bardzo bliską, znaczącą i duchową więź. Są najbardziej romantyczni ze wszystkich czterech typów, a seks i miłość dla nich to jedno. Oczekują też wiecznego związku dusz, ale oboje partnerzy muszą szanować swoje potrzeby. Negocjatorzy bardzo często lgną do Dyrektorów.

 

A jaki typ osobowości Ty reprezentujesz?

 

Jeśli uważnie przeczytałaś mój wpis to pewnie już podejrzewasz jaki jest Twój typ, a może nawet wiesz, jaki typ reprezentują bliskie Ci osoby. Aby się upewnić, możesz wykonać sama/sam lub z ukochaną osobą test osobowości, który chętnie udostępnimy Ci podczas sesji coachingu relacji lub treningu bliskości. Porozmawiamy wtedy też więcej o tym, z czym wiąże się budowanie relacji z określonym typem osobowości., oraz o innych ważnych dla Twojej relacji sprawach.

A teraz, pozwól, że na zakończenie spytam:

  • Czy udało Ci się domyślić jaki masz typ?
  • Czy domyślasz się jaki jest typ swojego partnera?
  • Czy jesteś z osobą, która według Helen Fisher jest dla Ciebie najodpowiedniejsza czy wręcz przeciwnie

Daj znać w komentarzach.

Pozdrawiam,

Monika Hajdenrajch Para Mieszana

 

 

 

Monika Hajdenrajch