W poprzednich wpisach scharakteryzowałam wskaźniki występujące w mojej ulubionej typologii temperamentu oraz opisałam kilka podstawowych typów temperamentalnych.

Temperament a role DDA/DDD cz.1

Temperament a role DDA/DDD cz. 2

 

Dzisiaj chciałabym zapoznać Was z kolejnymi typami.

Na wszelki wypadek przypomina, że żaden z typów nie jest gorszy, ani lepszy, a osobowości człowieka nie można opisać biorąc pod uwagę tylko temperament.

W poprzednim miesiącu poznaliście Artystę, Systematycznego i Realistę.

Dzisiejszy wpis zacznę od typu Sentymentalnego.

 

Temperament a role DDA/DDD – typ Sentymentalny

 

Duża emocjonalność, sekundalność i mała aktywność powodują, że Sentymentalny ma bogate życie wewnętrzne, które nie jest na ogół dostępne obserwacji i trudne do opisania. Jest najbardziej intymny i sekretny, żeby go zrozumieć trzeba by było znać go „od środka”.

Przedstawicielem tego typu był np. Juliusz Słowacki.

Typ Sentymentalny charakteryzuje się nadwrażliwością, podatnością na zranienia, przy czym na zewnątrz może to być zupełnie niewidoczne. Jest także podatny na kompleksy. Łatwo wpada w melancholię.

Nie lubi rządzić ludźmi, ale też nie lubi poddawać się innym.

Dużo czasu spędza na analizowaniu swego wnętrza, ale nie dzieli się swoją analizą z obawy przed ośmieszeniem.

Najwyższą wartością dla niego jest życie wewnętrzne oraz przyjaźń.

 

Typ Sentymentalny – zalety: delikatność, wierność w uczuciach, zamiłowanie do spokoju i ciszy, refleksyjność, powaga, godność, umiejętność poprzestawania na małym, dar rozumienia innych i współczucia, opiekuńczość, zdolność do samoanalizy, szlachetność, prawość.

 

Typ Sentymentalny – wady: niezadowolenie z samego siebie, niewiara we własne siły, melancholia, skrupulatność, niezdecydowanie, nadmierna nieśmiałość, upór, drażliwość, skłonność do kompleksów, wracanie do przeszłości, niechęć do nowości, zamknięcie w sobie, lenistwo, egocentryzm.

 

Temperament a role DDA/DDD - Typ Statyczny

 

Jak pewno się domyślacie, Sentymentalny ma wprost idealne warunki do zostania Niewidzialnym Dzieckiem.

 

Temperament a role DDA/DDD – typ Autorytatywny (w oryginale Pasjonat)

 

Jest emocjonalny, aktywny i sekundalny.

Pasjonaci, jak to wykazują statystyki, odgrywają w historii rolę decydującą. Przedstawiciele historyczni to m.in. J. Piłsudski, Churchill, I. Paderewski, Napoleon, Beethoven, św. Augustyn, Juliusz Cezar, Michał Anioł.

 

Typ Autorytatywny ma władczy, charakter, skłonny do panowania zarówno nad sobą, jak nad innymi. Potrafi wyrzec się wszystkiego, co nie prowadzi do wybranego celu. Często utożsamia siebie ze sprawą, której służy, lub z grupą społeczną, do której należy. Wobec otoczenia usłużny i ofiarny, ale pod warunkiem, że zostanie uznana wartość jego osoby. Skłonny hołdować zasadzie: cel uświęca środki. Najważniejszą dla niego wartością jest zadanie, które ma wykonać.

Typ Autorytatywny – zalety: ambicja, zdecydowanie, gotowość do ofiar i poświęceń, wytrwałość, talent organizacyjny, umiłowanie ojczyzny, przywiązanie do rodziny, pracowitość, wstrzemięźliwość, opanowanie.

 

Typ Autorytatywny – wady: gwałtowność, trzymanie się na dystans, pogardzanie innymi, pycha, krytyka przełożonych, niechęć do pracy w zespole, dążenie do zupełnej niezależności, surowość, używanie nieetycznych środków dla osiągnięcia celu.

 

Pasjonat dzięki aktywności może być zarówno Bohaterem Rodziny, jak i Buntownikiem.

 

Temperament a role DDA/DDD – typ Dynamiczny (w oryginale – Choleryk)

 

Jest emocjonalny, aktywny, prymalny. Przedstawiciele tego typu także odegrali sporą rolę w historii. Zaliczają się do nich m.in.: Ch. Dickens, Danton, Casanowa, papież Jan XXIII , B. Mussolini.

 

Typ Dynamiczny jest pełen energii, działa w wielu kierunkach. Porywczy i wybuchowy, nieraz grzeszy brakiem umiaru. Z łatwością nawiązuje kontakty towarzyskie i przyjacielskie. Zwykle dobry mówca. Szybki, zręczny i zdecydowany. Umie zdobywać, lubi rozkazywać i każdemu dać jakąś robotę do wykonania. Największą wartość – działanie.

 

Typ Dynamiczny – zalety: żywiołowość, ogrom energii, dynamizm; optymizm, radość życia; umiejętność przezwyciężania przeszkód; hojność; zdecydowanie; łatwość darowania uraz; zapał, entuzjazm; usłużność, życzliwość; łatwość nawiązywania kontaktu z ludźmi; ufność.

Typ Dynamiczny – wady: niecierpliwość; porywczość, skłonność do buntu; powierzchowność; zbytnia pewność siebie; chęć zdobywania zaszczytów; dążenie do komenderowania innymi; pragnienie popularności; zbytnia żądza nowości; brak opanowania; chaotyczność; skłonność do przesady.

 

Temperament a role DDA/DDD - Buntowniczka

 

Choleryk ma duże predyspozycje do zostania Buntownikiem.

 

Temperament a role DDA/DDD – Amorfik

 

Jest nieemocjonalny, nieaktywny, prymalny.

 

Nazwa „amorfik” odpowiada francuskiemu amorphe = bezpostaciowy, bezkształtny, wprowadzonemu przez Heymansa i Wiersmę.

Trudno znaleźć przedstawicieli historycznych. Zwykle jest uczynny, zgodny, tolerancyjny. Da się ukształtować swemu otoczeniu, dlatego mówi się o nim, że ma „dobry charakter”. Niepunktualny. Na ogół idzie za tym, co modne. Nie przejmuje się niczym. Często uzdolniony jest do muzyki i sztuki aktorskiej, nieraz obdarzony dobrą pamięcią. Nad wszystko stawia potrzeby organiczne: jedzenie, picie, sen. Najwyższą dla niego wartością jest rozrywka, przyjemność.

Amorfik – zalety: posłuszeństwo, łatwość podporządkowania się autorytetowi; skłonność do poprawiania swych braków, jeśli się tego od nich wymaga; spokój nawet wobec niebezpieczeństwa; obiektywizm; zdolności artystyczne (zwłaszcza muzyczno-odtwórcze oraz aktorskie); łatwość przystosowania się do otoczenia; zamiłowanie do sportu (w grupach), do gier i zabaw zbiorowych.

 

Amorfik – wady: lenistwo, niedbalstwo; miękkość; egoizm; stawianie przyjemności zmysłowych na pierwszym miejscu (nadmierne jedzenie i picie, seksualizm); rozrzutność; niepunktualność; obojętność na ideały.

 

Amorfik może przyjąć rolę Maskotki.

 

Temperament a role DDA/DDD – typ Statyczny (Apatyk)

 

Jest nieemocjonalny, nieaktywny, sekundalny. W oryginale nazywany Apatykiem.

Są to osoby pozbawione energii i żywotności, o emocjonalności i aktywności niżej przeciętnej. Małomówne, zamknięte w sobie, skryte. Nie mają zbyt wielkich aspiracji. Zwykle uczciwe, punktualne. Zdolne do przedmiotów ścisłych, lubią porządek. Nie lubią nowości. Długo trzymają urazy. Największa wartość: spokój.

 

Typ Statyczny – zalety: spokój, równe usposobienie; poczucie własnej godności, powaga; oszczędność; wstrzemięźliwość; dyskrecja; zamiłowanie do samotności; punktualność; wierność; uczciwość; trzymanie się zasad; regularny tryb życia.

 

Typ Statyczny – wady: apatia, bezwład umysłu i woli; automatyzm, pedanteria; upór; pesymizm, posępność; zamknięcie się w sobie, nieprzystępność; chłód; podatność do długotrwałych urazów; egoizm; niechęć do nowości.

Typ statyczny z dużym prawdopodobieństwem zostanie Niewidzialnym Dzieckiem.

 

Jestem bardzo ciekawa, czy odnaleźliście swój typ.

Chętnie przeczytam Wasze komentarze, a na obszerniejszą dyskusję na temat Waszego typu temperamentu zapraszam na terapię i coaching.

Pozdrawiam,

Kinga Józefowicz Terapeuta DDA i DDD

 

 

 

Kinga Józefowicz

Terapeutka DDA i DDD