Zastanawiałam się, czy ten wpis powinien być na blogu, czy bardziej pasowałby do papierowego czasopisma, które trzeba kupić w kiosku lub wypożyczyć w bibliotece. A dlaczego mam takie wątpliwości, okaże się zaraz, ponieważ dziś na tapet biorę zdobycze techniki (takie jak internet) w pewnej opozycji do tradycyjnych sposobów zdobywania informacji, przemieszczania się, robienia zakupów itp.

Pomysł wpisu pojawił się niedawno, kiedy zaczęło do mnie docierać, jak wiele spraw przestałam załatwiać poza domem, a nawet poza kanapą i jakie konsekwencje z tego wynikają.

 

Para Mieszana Przeszkoda w kształtowaniu relacji (2)

 

Instruktaż internetowy a relacje, czyli przeszkoda w kształtowaniu relacji nr 1

 

Przykład pierwszy: użycie narzędzi, np. wiertarek, pił itp. Siadam do laptopa i na powszechnie znanym kanale z filmikami oglądam wiele przeróżnych instruktaży. Są ciekawe, a niektórzy prezentujący są nawet niczego sobie ;). Efekt – szafka lub inne cudeńko wykonane przez mnie własnoręcznie. Fajnie, ale tak jakoś mało społecznie.

 

Para Mieszana Przeszkoda w kształtowaniu relacji Dziewczyna z wiertarką

 

Rzeczywistość alternatywna (albo jakieś 15 lat temu) – ten sam problem. Idę do sklepu z narzędziami i pytam pana, który tam pracuje o obsługę narzędzi. Efekt podobny – plus: mogę się dowiedzieć więcej, zadać każde pytanie, a tak interpersonalnie – pan może być sympatyczny i będę mogła sobie pożartować, co bardzo lubię (z laptopem się nie da). Albo wersja romantyczna- może jakaś kawka i kto wie, co dalej….;)

Jazda samochodem a komunikacja interpersonalna, czyli przeszkoda w kształtowaniu relacji nr 2

 

Przykład drugi: samochód. Lubię jeździć samochodem, na pewno skraca to czas podróżowania, mogę też zabrać wszystkie klamoty, bez selekcji. Efekt: jadę komfortowo, szybko, mogę dotrzeć w każde w zasadzie miejsce. Często jednak sama, czasami w towarzystwie Sienkiewicza, Tolkiena, itp. (Chodzi mi o audiobooki, nie o halucynacje).

Rzeczywistość alternatywna (albo jakieś 15 lat temu) – korzystam z komunikacji miejskiej, a także pociągów dalekobieżnych. Czas często dłuższy, toboły trzeba nosić na własnym grzbiecie. Interpersonalnie – można poznać ciekawych ludzi, odbyć ciekawe rozmowy albo zaobserwować zabawne sytuacje.

 

Para Mieszana Przeszkoda w kształtowaniu relacji Kobieta i pociąg

 

Efektywność a dostrzeganie innych ludzi, czyli przeszkoda w kształtowaniu relacji nr 3

 

Chyba, że: i tu przykład trzeci: komórka – a raczej smartfon. Przydatna, owszem, mogę w czasie podróży sprawdzić wiele rzeczy, załatwić pilne sprawy, napisać maile. Efekt: jestem bardzo efektywna, ale nie daję sobie szansy na porozmawianie z nikim, w zasadzie nawet nie bardzo wiem, z kim jechałam np. w pociągu.

 

Internet a zakupy tradycyjne, czyli przeszkoda w kształtowaniu relacji nr 4

 

Przykład czwarty: zakupy przez Internet. Szybko, często tanio, można też kupić co, czego nie dostaniemy w pobliskich sklepach. Straty: dla mnie ważne jest dotknięcie rzeczy, poczucie ich faktury. Kupując przez Internet w zasadzie wyłączamy inne zmysły poza wzrokiem. ale to, co moim zdaniem jest najfajniejsze w zakupach „na żywo”, to kontakt z ludźmi. Można dowiedzieć się ciekawych rzeczy nie tylko o produkcie, ale też o twórcy. I nie chodzi mi o super ekskluzywne rzeczy. Polecam wszystkim bazarek w Legionowie. Kilka razy uśmiałam się tam do łez.

 

Na zakończenie

 

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że załatwienie tych wszystkich spraw sposobem alternatywnym wymaga pewnego wysiłku. Np. – pierwsza sytuacja – nie tylko trzeba wstać z kanapy, wyjść z domu, to jeszcze poćwiczyć umiejętności interpersonalne, przełamać pewne opory przed zadawaniem pytań, okazywaniem niewiedzy.

Żeby było jasne – nie zamierzam nikogo namawiać do wyrzucania laptopa, telefonu, pozbycia się samochodu. Ale myślę sobie, że czasami warto zastanowić się, czy w danej sprawie nie byłoby fajnie ominąć technologiczne nowinki i zadziałać bardziej „ludzko”.

Do czego wszystkich zachęcam, a jeżeli przyczyną ograniczania się do świata maszyn są opory i problemy w kontaktach z ludźmi, zapraszamy na terapię i/lub coaching.

Pozdrawiam,

Kinga Józefowicz Terapeuta DDA i DDD

 

 

 

Kinga Józefowicz