Czy słyszeliście kiedyś o teście Turinga?

Jeśli nie, a lubicie ciekawostki, to z pewnością Was on zainteresuje.

Test Turinga to sposób określania zdolności maszyny do posługiwania się językiem naturalnym i pośrednio mającym dowodzić opanowania przez nią umiejętności myślenia w sposób podobny do ludzkiego. Test wygląda w ten sposób, że sędzia – człowiek – prowadzi rozmowę w języku naturalnym z pozostałymi stronami. Jeśli sędzia nie jest w stanie wiarygodnie określić, czy któraś ze stron jest maszyną czy człowiekiem, wtedy mówi się, że maszyna przeszła test. Zakłada się, że zarówno człowiek, jak i maszyna próbują przejść test zachowując się w sposób możliwie zbliżony do ludzkiego.
Czytając o tym przyszła mi do głowy pokrętna myśl, że taki test przydałby się do sprawdzenia kondycji długoletnich związków.

Skąd w ogóle taki pomysł?

Na wstępie Treningu Bliskości z parami lub pracy coachingowej osobami w długotrwałej relacji zadaję pytanie  – Kiedy ostatnio rozmawialiście? Najczęściej początkowo uzyskuję odpowiedź, że niedawno, dziś lub wczoraj. Kiedy jednak wyjaśniam, że mam na myśli rozmowę która jest wymianą myśli a nie bieżących komunikatów domowych okazuje się, że często moi rozmówcy nie pamiętają.

Często się zdarza, że w codziennej pogoni przestajemy ze sobą rozmawiać, że przestajemy być siebie ciekawi, przestajemy aktywnie słuchać. Skutkuje to sytuacją, że zaczynamy zachowywać się trochę jak boty nastawione na automatyczne procedury wymiany informacji.

test-turinga

Zastanów się teraz, kiedy ostatnio Twój partner Cię zainteresował? A teraz pomyśl kiedy to Ty powiedziałaś mu coś ciekawego, unikalnego?

Nie pamiętasz? W takim razie oblaliście test. Jeśli zależy Ci na Waszej relacji koniecznie musicie to zmienić. Na początek proponuję Ci wyznaczyć sobie jako cel choćby 10 minut dziennie kiedy porozmawiacie na tematy zupełnie nie związane z Waszą codziennością.

Jeśli nie macie na razie pomysłu na rozmowę, możecie skorzystać z pytań Dr Arthura Arona, np. poniższych:

  1. Gdybyś mógł/mogła zaprosić do siebie na obiad kogokolwiek na świecie, kogo byś wybrał/wybrała?
  2. Gdybyś mogła/mógł dożyć do dziewięćdziesiątki, zachowując umysł lub ciało trzydziestolatka przez ostatnie 60 lat, co byś wybrała/wybrał?
  3. Za co czujesz się najbardziej wdzięczna/wdzięczny w swoim życiu?
  4. Co byś zmienił/zmieniła w tym, jak byłeś/byłaś wychowany/wychowana?
  5. Gdybyś mógł/mogła obudzić się jutro rano z jakąś nową cechą lub umiejętnością, czym by ona była?