Czy wykonywanie przez mężczyzn obowiązków domowych może mieć wpływ na namiętność w związku?

Czy w ogóle istnieje jakiś związek w relacji seks a obowiązki domowe?

Podczas naszej praktyki zawodowej oraz rozmawiając prywatnie ze znajomymi, spotkaliśmy się z wieloma, często skrajnie różnymi opiniami.

Dlatego dziś chcielibyśmy się podzielić z Wami wynikami badań naukowych. I to nie byle jakich, bo pochodzących z cieszącego się doskonałą sławą, zajmującego się badaniem związków Instytutu Gottmana w Seattle. John Gottman, wieloletni dyrektor i założyciel Instytutu Gottmana w Seattle, odkrył, że…

Mężczyźni wykonujący prace domowe i opiekujący się dziećmi uprawiają seks częściej niż ci, którzy ich unikają.

Są też postrzegani przez partnerki jako bardziej seksowni.

 

Para Mieszana Seks a obowiązki domowe

 

Czy to oznacza, że wystarczy założyć fartuszek i wyposażyć się w odkurzacz, by obudzić namiętność w sypialni?

 

Noo cóż, niestety niezupełnie.

(Choć niewątpliwie dla wielu pań, mężczyzna gotujący czy wykonujący inne obowiązki domowe jest baaardzo sexy :))

Badanie Gottmana nie dowiodło tu związku przyczynowo-skutkowego w relacji seks a obowiązki domowe, lecz raczej pewną korelację. Analizując wyniki badania Gottman stwierdza, że sek­sualnemu zaangażowaniu sprzyja partnerstwo w związku, gotowość do dzielenia się obowiązkami. Samo wykonywanie obowiązków domowych ani nie jest przyczynkiem do zbliżenia, ani go nie utrudniają. Po prostu ludzie, którzy współpracują ze sobą w domu, współpracują też w łóżku.

Socjolożka Constance Gager z Uniwersytetu Stanowego w Montclair również przeprowadziła badania dotyczące tej sfery i odkryła, że dzielenie się obowiązkami domowymi pomaga parom zachować intymną więź.

Jako metodę badawczą Pani Gager wybrała analizę kwestionariuszy wypełnionych prze tysiące osób. W jej wyniku, podobnie jak John Gottman dowiodła, że im więcej mężczyzna bierze na siebie domowych obowiązków, tym więcej uprawia seksu.

To samo dotyczyło kobiet.

Różnica między poszczególnymi parami nie polegała na tym, czy wykonywali tę czy inną pracę, ale ile wkładali w to zaangażowania.

A jakie są Wasze doświadczenia w tej dziedzinie?

Pozdrawiam,

Monika Hajdenrajch Para Mieszana

 

 

 

Monika Hajdenrajch

PS Jeśli chcielibyście popracować nad kwestią zaangażowania oraz namiętności w Waszym związku, to gorąco polecamy nasze indywidualne i/lub grupowe Treningi bliskości. Mamy sygnały, że dają one naprawdę spektakularne wyniki 🙂

 


za: Virginia Rutter, Coaching Focus