Prowadzę wiele warsztatów i projektów dla singielek (Dlaczego przedsiębiorcze, piękne i mądre kobiety są singielkami?Projekt SingielkaDla Singli). Pojawiają się na nich często wspaniałe, przedsiębiorcze kobiety z silnym komponentem Alfa, które mimo sukcesów na innych polach nie są zadowolone ze swojego życia uczuciowego.

 

Mężczyzna Alfa, Beta czy Omega

 

Pracujemy wspólnie nad różnymi kwestiami. Między innymi nad poznaniem swoich potrzeb w kwestii budowania relacji miłosnych i potencjalnego partnera.

Zapytane o to, jakie cechy powinien mieć ich wymarzony mężczyzna większość wskazuje następujący zestaw cech:

ZARADNY / PEWNY SIEBIE / ZNAJĄCY SWOJĄ WARTOŚĆ / PRZEDSIĘBIORCZY / WIE, CZEGO CHCE / UMIE ZDOBYĆ KOBIETĘ / NIEZALEŻNY / MĘSKI / SEKSOWNY / ZDOBYWCA / JEST TYPEM ZWYCIĘZCY / NIEZALEŻNY / ASERTYWNY / ODWAŻNY / AMBITNY / ZDECYDOWANY / PEŁNY ENERGII / PRZYWÓDCZY / MAGNETYZUJĄCY / WALECZNY / ZADBANY / ELEGANCKI / POSIADA PASJĘ I ZAINTERESOWANIA / UMIEJĄCY ZAPEWNIĆ BYT

Gdy potem analizujemy model typów mężczyzn jaki stworzyłam na podstawie publikacji  K. Ludeman, E. Erlandson i S. Rhodes okazuje się, że lista ta pasuje do modelu zalet jakie prezentuje typ Alfa.

 

Mężczyzna Alfa infografika

 

Mężczyzna Alfa – zalety a druga strona medalu

 

No właśnie „pasuje do modelu zalet”. Często myśląc o potencjalnym partnerze życiowym nie myślimy o tym, że każdy „medal ma dwie strony” a każda cecha może być zaletą a także wadą. Weźmy jako przykład pierwszą z brzegu: NIEZALEŻNY. Może ona być pozytywną cechą, ale i przysparzać nam trosk. Odwołajmy się do definicji wg PWN

NIEZALEŻNY

1. «niepodporządkowany komuś, czemuś, decydujący o sobie; też: świadczący o braku podporządkowania komuś lub czemuś»

2. «niebędący wyznaczonym, zdeterminowanym przez coś»

3. «wygłaszający bezstronne opinie, niekierujący się interesem żadnej grupy społecznej»

„niepodporządkowany komuś, czemuś, decydujący o sobie” to taki który, nie poddaje się presji np. przełożonego ale być może także nie chcący brać pod uwagę naszych potrzeb czy potrzeb naszej rodziny? Może to być także osoba, która źle znosi nadmierna bliskość.

I jak to teraz Ci rezonuje? Jesteś gotowa na obie „strony medalu”?

Można by było teraz przeanalizować każdą z wymienionych zalet mężczyzn alfa (i zachęcam żebyś to zrobiła w przypadku wszystkich zalet Twojego potencjalnego czy obecnego partnera) ale chciałabym teraz zając się inna kwestią

 

Kobieta Alfa i mężczyzna Alfa

 

Jak wspominałam na wstępie, powyższe cechy, jako cechy potencjalnego partnera wskazały kobiety, które same miały silny komponentem Alfa w osobowości. Czyli de facto, były to poniekąd cechy ich samych. Wielu specjalistów (B. Wojciszke, J. i J. Gottmanowie, S. Johnson) wskazują podobieństwo cech jako element stabilizujący relację. Ja także się z tym zgadzam. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że pewne podobne cechy partnerów, związku nie wzmacniają, a wręcz przeciwnie są zarzewiem konfliktów. Wyobraźmy sobie związek dwóch ambitnych i konkurujących ze sobą osób. Brzmi jak sielanka?

Nie bardzo, prawda?

A związek dwóch bardzo niezależnych osób? Jak duża będzie w tym związku wzajemna bliskość?

A jak będzie wyglądał związek dwóch bardzo przedsiębiorczych osób?

Oczywiście musimy też wziąć pod uwagę pewne różnice wynikające z płci. Ciągle jeszcze inaczej wychowywane są dziewczynki a inaczej chłopcy. Ciągle jeszcze kobieta czuje silniejszą presję by dbać o rodzinę także w zakresie pozamaterialnym  i pozastatusowym

Jak w tym kontekście wyobrażasz sobie droga kobieto Alfo realizację swoich ambicji i pasji?

Zostawiam Cię z tym pytaniem i już dziś zapraszam na kolejną część mojego wpisu, gdzie będę analizować pozostałe typy.

Pozdrawiam,

Monika Hajdenrajch Para Mieszana

 

 

 

Monika Hajdenrajch


PS Już coraz bliżej do kolejnej edycji naszego Projektu Singielka.

Jeśli jesteś singielką a chciałabyś coś zmienić w swoim życiu, otworzyć się na miłość, to gorąco zapraszam Cię do dołączenia.

Zaczynamy już 11.03.18!