kontrakty-malzenskieZawieramy umowy dotyczące naszej pracy oraz dóbr fizycznych a co z tym, co dla wielu z nas jest najważniejsze?
Co w kwestii zasad w miłości?
Okazuje się, że na niwie związków często nie ustalamy żadnych zasad, albo są one mocno niedookreślone. Skutkiem są nieporozumienia, frustracja, brak poczucia bezpieczeństwa w związku a nawet jego rozpad.
Amerykański psychiatra Stephen B. Karpman radzi partnerom, którzy chcą pogłębić swoje relacje, by zawarli kontrakty.

Kontrakty małżeńskie wg. Stephena B. Karpmana

Kontrakt przetrwania – partnerzy przestrzegają pewnych zasad, by nie stracić do siebie zaufania. W momentach konfliktu nie odgrażają się, że odejdą.

Kontrakt ochrony – partnerzy wspierają się w trudnych chwilach, robią wszystko, by zaoszczędzić drugiemu bólu i przykrości. Unikają sytuacji, które mogą wywołać złość partnera.

Kontrakt otwartości – partnerzy szczerze i na bieżąco omawiają wszystkie sprawy i problemy. Starają się jak najlepiej wyklarować swoje zdanie.

Kontrakt przyjemności – partnerzy dbają o to, by sprawiać sobie przyjemność. Planują wspólnie czas wolny, ulepszają swój seks.

Kontrakt elastyczności – partnerzy uznają, że czasem warto ustąpić, nawet jeśli partner nie ma racji. Zgadzają się nieco zmienić swój sposób życia ze względu na partnera.

Żródło: Charaktery WS tom 2