„Pewien coach spytał mnie niedawno po krótkim powitaniu:

– Ty zdaje się głównie zajmujesz się life coachingiem?

– Można tak powiedzieć – odezwałam się niepewnie i szybko dodałam: – A jakim coachingiem ty się zajmujesz?

– Ja oczywiście biznesowym i executive coachingiem. Wiesz, chodzi o działania dla prezesów i zarządów na szeroką skalę – odparł z dumą.

– A jakie tematy bierzesz najczęściej na warsztat? – dopytywałam się z zaciekawieniem.

– Wypalenie zawodowe, problemy z delegowaniem, przepracowanie, umiejętność godzenia życia zawodowego z osobistym.

– Wymienił kilka najważniejszych i zwrócił się do mnie z podobnym pytaniem: – Nad jakimi tematami coachingowymi pracujesz najczęściej?

– No cóż – odpowiedziałam. – U mnie rzeczywiście inaczej niż u ciebie, bardziej life coachingowo: wypalenie zawodowe, problemy z delegowaniem, przepracowanie, umiejętność godzenia życia zawodowego z osobistym…

Ten krótki, anegdotyczny dialog, jest trawestacją dialogu z książki „Coaching i mentoring w praktyce”. W oryginale przeprowadził go autor i mój mentor Maciej Bennewicz ze swoim znajomym. Ogromnie jednak przypomina mi wiele rozmów w których sama uczestniczę, a które dotyczą rozumienia definicji life oraz biznes coachingu.

paramieszana_web_11-2

O co więc chodzi z tym podziałem?

Dla mnie osobiście najważniejszym wyróżnikiem jest nie tyle sprawa tematyki coachingu lecz kwestia płatnika. Najprościej rzecz ujmując, jeśli płatnikiem jest firma, to coaching będzie często nazywany biznesowym lub będzie miał w nazwie słowa takie jak executive, career. Jeśli płaci sam klient to wtedy najczęściej będziemy działania coachingowe nazywać life coachingiem lub coachingiem życiowym. W obydwu przypadkach możemy pracować nad tymi samymi tematami i używać tych samych narzędzi i ćwiczeń.

Spytasz więc może, dlaczego więc ja proponuję w swojej ofercie „tylko” life coaching?

Bo bardzo cenię sobie tę wolność jaką daje mi praca tylko i wyłącznie na celach samego klienta i brak konieczności respektowania celów płatnika.

Zatem jeśli chcesz w życiu dokonać jakiejś zmiany, chcesz od życia więcej – więcej szczęścia, satysfakcji, poczucia bezpieczeństwa. Jeśli po prostu chcesz lepszego życia, czy to na niwie prywatnej czy zawodowej  to serdecznie zapraszam Cię do kontaktu.