Od początku Pary Mieszanej, jasnym dla nas było, że będziemy się w naszych działaniach skupiać na rozwiązaniu.

To ono, według nas i naszych przekonań, ma bezpośredni wpływ nasze sukcesy lub ich brak. To szukanie rozwiązań, a nie ciągłe i powtarzające się nurzanie w problemie, może zamknąć trudne dla nas momenty i służyć długofalowej poprawie naszego dobrostanu.

To również wybór pomiędzy ucieczką a akceptacją, która może prowadzić do rozwiązania.

 

Tyle założenia.

 

W trakcie naszych; warsztatów, wystąpień i prelekcji zauważyliśmy, że bardzo często, spotykamy osoby, które na tyle mocno są związane z trudnym doświadczeniem przeszłości, że skupienie na nim, niemal bez reszty, zamyka ich rozwiązanie problemu.

 

JAK SOBIE RADZIMY?

 

Wybór pomiędzy ucieczką a akceptacją, na pierwszy rzut oka wydaje się oczywisty, jednak nagromadzone emocje i towarzyszące im uczucia, które wspierają warunkowanie naszych wspomnień czynią ten wybór, w chwili krytycznej bardzo trudnym gdyś skupiamy naszą uwagę np. na krzywdzie, poczuciu dorzucenia, lub przekonaniu o złej woli partnera.

To z kolei uwalania często automatyczna reakcje, zadbania o własne (dobre) samopoczucie (oraz wewnętrzną integralność) w najbardziej podstawowy sposób i przy użyciu najmniej wysublimowanego zestawu narzędzi.

 

Zaczynamy odzyskiwać władzę i uzyskiwać przewagę, nad tym co identyfikujemy jako przyczynę lub źródło problemu.

 

Widzieliście to na pewno nie raz, kiedy np. w miejscu publicznym rodzic krzyczy i szarpie dziecko, czy też daj mu klapsa, chociaż przed chwilą był bliski zawału, z powodu utraty kontaktu z dzieckiem kiedy to weszło niespostrzeżenie do jakiegoś sklepu bądź schowało się dla zabawy, lub zrobiło coś niebezpiecznego.

 

Para Mieszana Jak sobie radzić z trudnymi emocjami tata i syn

 

Kojarzycie taką sytuację?

 

KONKRET – UCIECZKA LUB AKCEPTACJA

 

To naturalne, że chcemy czuć się dobrze, mieć siłę i moc (sprawczą, twórczą … jak zwał tak zwał).

Jednak to co robimy by ten cel osiągnąć, najczęściej oddala nas od upragnionego stanu, zamiast przybliżać do niego.

 

Co wiec robić, gdy dopadną Cię emocje których pojawienie się, towarzyszy schematowi realizowanemu automatycznie, w sytuacji trudnej?

 

Mamy dla ciebie podpowiedź, na którą natrafiliśmy podczas lektury wyśmienitej książki pt. ”Relacja na huśtawce – Jak uwolnić się od negatywnych wzorców zachowań?”.

 

Pomoże Ci w tym metoda FACE, której nazwa powstała z pierwszych liter kolejnych kroków, które należy podjąć.

 

Metoda FACE

 

Para Mieszana Jak sobie radzić z trudnymi emocjami FACE i książka

 

Dlatego gdy staniesz przed wyborem, ucieczka lub akceptacja … zachowaj się inaczej niż dotychczas i otwórz się na emocje i uczucia, które w Tobie są.

Kiedy to zrobisz, zaakceptuj swój stan – on jest faktem. Nie negocjuj z nim, nie staraj się go zmienić, nie zaprzeczaj temu co czujesz, tylko przyjmij ten stan.

Skoro go przyjmujesz i jesteś jego świadom, to czas nazwać to czego doświadczasz.

„Moja myśl wynika z lęku przed odrzuceniem”, „Myśląc to, oceniam JĄ/JEGO, nie znając ich dobrze”

A kiedy już POCZUJESZ, ZAAKCEPTUJESZ i NAZWIESZ to, co jest w Tobie, będziesz mieć szansę, na wprowadzenie zmiany która skonfrontuje cię z tym czego chcesz.

Kiedy bowiem przeprowadzisz całą procedurę, wyobraź sobie SIEBIE.

Najlepszą wersję jaką chcesz być.

Jak zachowa się TWOJE NOWE, NAJLEPSZE JA?

Co zrobi, powie, i jak zareaguje w tej sytuacji?

 

Wiesz już?

To spróbuj to zrobić.

 

Łatwe, prawda?

 

NIE – NIE JEST ŁATWO, I DLATEGO TRZEBA PRÓBOWAĆ

 

Jak każda metoda zmiany naszych przyzwyczajeń, nawyków i reakcji zautomatyzowanych, FACE ma szansę zadziałać i przynieść ci korzyści, tylko wtedy jeśli będziesz go stosować.

Jak najczęściej. Konsekwentnie.

Z (chociaż) odrobiną wiary 😉

Ucieczka jest naturalnie wpisana w nasze ewolucyjne dziedzictwo – nie ma nic złego w tym, że chcemy się bronić przed nieprzyjemnymi bodźcami i wybieramy mniej bolesne lub neutralne rozwiązania.

Jednak na dłuższą metę, konfrontacja i akceptacja, przynosi nam dużo większy zysk.

 

Jeśli chcesz ułatwić sobie pracę z metodą FACE, sięgnij po kartkę i za radą autorów, przygotuj sobie stosowny schemat zapisany uprzednio w poręcznej wersji papierowej.

 

Para Mieszana Jak sobie radzić z trudnymi emocjami FACE

 

To utrwali i pomoże szybciej oraz sprawniej, odwoływać się do kolejnych kroków metody.

Bez tego, najlepszy przepis bądź „złota zasada” poprawy relacji z bliskim, nie zda się na nic.

 

Ja ćwiczę tę metodę od kilku tygodni i … chociaż często zapominam karteczek, to coraz łatwiej przychodzi mi wsłuchanie się w to co dzieje się ze mną, w sytuacji w której najczęstszą typową reakcją, do tej pory było wycofanie się lub atak (będący również formą ucieczki).

 

Co o tym sądzicie?

 

Dajcie znać!

Łukasz Kowalski

 

 

 

Łukasz Kowalski