”Dziś coraz trudniej o dobrego przyjaciela – dlatego terapeuci i psycholodzy, mają pełne ręce roboty – ludziom brakuje przyjaźni”

Takie słowa usłyszałem kiedyś, podczas jednej z rodzinnych posiadówek, kiedy wyraźnie zmęczone biesiadowaniem towarzystwo, przeszło z pląsów i tańców, do bardziej … refleksyjnych i filozoficznych aktywności.

Dużo macie wokół siebie przyjaźni?
Macie przyjaciół, ale takich prawdziwych – od serca, na dobre i złe, od dzieciństwa?
Pamiętacie kiedy ich poznaliście i kiedy zaczęło miedzy Wami „iskrzyć”?

Ja miałem jednego przyjaciela przez całe moje dzieciństwo i dorastanie. Nie że od początku poznania, ale zdecydowanie – to On był moim najlepszym kumplem i wsparciem w podstawówce oraz w liceum.
Jednak dziś jesteśmy już „tylko” znajomymi, kolegami, kumplami.
Gdzieś po drodze coś się zmieniło.

Nie „zniszczyło” czy „rozpadło”, tylko właśnie zmieniło.

Kiedy patrzę teraz na swoje otoczenie, mając niemal czterdziestkę na karku, mogę powiedzieć z dumą, że MAM przyjaciół.

Co więcej, to właśnie przyjaźń połączyła mnie i Monikę w Parę Mieszaną.
Wartość tych relacji, mierzę jednak teraz nie ilością a jej jakością.

 

Para Mieszana Filary przyjaźni Monika I Łukasz

 

Przyjaźń od początku, czyli filary przyjaźni

 

Jak więc zbudować przyjaźń i co zrobić, by była silna i trwała – nawet (a może zwłaszcza) gdy nadejdą bardziej burzliwe i trudniejsze chwile?

Michael Argyle oraz Monika Henderson w toku wspólnej pracy badawczej, zbadali filary przyjaźni i stworzyli listę sześciu niezmienników bez których trudno mówić o satysfakcjonującej relacji.

 

I Filar Przyjaźni

Dobrowolne wsparcie w potrzebie – kiedy jest źle, dotykają nas kłopoty lub pojawia się jakieś nagłe niepowodzenie, to świadomość że możemy w każdej chwili do kogoś konkretnego się zwrócić, jest bardzo silnym wsparciem – nawet jeśli z niego nie skorzystamy, taka rezerwa wzmacnia i dodaje sił.

 

II Filar Przyjaźni

Zaufanie – to chyba jeden z najpoważniejszych (zdaniem wielu znanych mi osób) test na prawdziwość i trwałość przyjaźni. Przyjaciela lub przyjaciółkę, traktujemy często jak bank i depozytariusza, w którym możemy bez obaw złożyć nasze sekrety, wątpliwości i żale, oraz te wszystkie uczucia i emocje, na które nie możemy znaleźć miejsca. Czy słusznie? To zależy. Na pewno zaufanie jest tym co najczęściej (według uczestników naszych warsztatów) staje się początkiem końca przyjaźni, jeśli zostanie nadszarpnięte.

 

III Filar Przyjaźni

Okazywanie wsparcia – tak werbalne, jak i niewerbalne. Rozmowy, spotkania, wymiana listów, SMSów, maili, czy dotyk. Dzięki temu wzmacniamy relacje i dajemy impuls który działa nie tylko w czasie kryzysów i pożarów, lecz przede wszystkim w codziennym życiu. Patrząc na tempo naszego życia, zobowiązania i aspiracje, te małe okruchy wsparcia, mogą być często tym co posłuży przetrwaniu przyjaźni, nawet kiedy dzielą nas kilometry, góry i oceany.

 

IV Filar Przyjaźni

Satysfakcjonująca komunikacja (dla obu stron) – taka komunikacja to brak obaw o ocenę nas i naszego zdania, ale to również mówienie bezpośrednio, wprost i szczerze (tu procentuje Trzeci Fiar Przyjaźni – Zaufanie).

 

Para Mieszana Filary przyjaźni Grupa przyjaciół

 

V Filar Przyjaźni

Obrona interesów przyjaciela (przede wszystkim, pod jego nieobecność).

Jak dla mnie, bardzo mocny i trudny punkt – przecież nie widzi nas i nie słyszy, a często nawet się o tym nie dowie. A jednak to właśnie wtedy, hartujemy naszą relację gdy walczymy o coś co jest dla nas ważne – wspólną wieź.

Brak zgody na obgadywanie przy nas, lub działanie na jego szkodę – bezpośrednio lub pośrednio – to momenty kiedy dokonujemy wyboru i wprowadzamy go w życie.
Wtedy też sami możemy przekonać się, czy nasza relacja nosi cechy prawdziwej przyjaźni.

 

VI Filar Przyjaźni

Dzielimy się szczęściem i sukcesami. Proste, prawda? Mówimy sobie przecież o wszystkim, dzielimy w zaufaniu, a jednak nie tylko chodzi o komunikaty, lecz też o współdzielenie radości z sukcesów drugiej osoby.

To może być szczególnie trudne, gdy sami ostatnio sukcesów nie mamy, lub obszar w którym nasza bratnia dusza odniosła zwycięstwo jest również nam szczególnie drogi.

Łatwo nie jest – w końcu to przyjaźń.

Jak widać, prawdziwa/satysfakcjonująca przyjaźń to coś absolutnie wyjątkowego, wiec nie powinno dziwić, iż wymaga pracy i zaangażowania.

 

Kiedy filary przyjaźni runą, czyli powody zerwań przyjaźni

Michael Argyle (psycholog), analizując również powody zerwań przyjaźni zauważył, że pewne zagrożenia są szczególnie niebezpieczne i częściej od innych mogą pogrzebać, nawet bardzo zażyłą relacje.

Są to, na przykład:

– Bycie zazdrosnym lub krytyka innych związków przyjaciela/przyjaciółki

– Omawianie z innymi, powierzonych w zaufani sekretów

– Brak dobrowolnej pomocy w potrzebie

– Brak zaufania

– Publiczna krytyka przyjaciela

– Brak pozytywnych uwag pod swoim adresem.

Przyjaźń bywa wymagająca, jak sami widzicie.

 

🧩🧩🧩

A Wasze relacje z żoną, mężem, dziewczyną, chłopakiem … są relacjami przyjacielskimi?

Dajecie tyle, ile chcecie brać, czy egoistycznie wysysacie to, co możecie, a kiedy ktoś potrzebuje waszego wyparcia i pomocy odchodzicie?

Pomyślcie trochę o tym, w wolnych chwilach, wszak już za pasem święta … i te radosne, jak Boże Narodzenie, ale też te bardziej refleksyjne i pełne zadumy, jak 1 Listopada (Dzień Święta Wszystkich Świętych).

Pozdrawiam,

Łukasz Kowalski

 

 

 

 

Łukasz Kowalski